Kategorie
Uncategorized

JAKA JEST MARYNARKA IDEALNA?

Każdy mężczyzna chce wyglądać dobrze, modnie, stylowo czyli po prostu z klasą.
Dlatego też w jego szafie powinna znajdować się marynarka lub nawet kilka w zależności od okazji.
Czy to wersja oficjalna, czy też casualowa, marynarka powinna być wygodna, dobrze dopasowana, tak aby sylwetka wyglądała w niej perfekcyjnie. Dobrze dobrana zamaskuje wszelkie nieprawidłowości figury a także wyeksponuje to, co warto pokazać.
Marynarka dobrze dopasowana powinna lekko opinać w talii, ale tyko wtedy jest to akceptowane, kiedy mężczyzna ma szczupłą sylwetkę, w przeciwnym razie lepiej by marynarka zbytnio nie marszczyła się przy ciele.
Bardzo ważne jest, aby marynarka dobrze leżała na plecach i barkach – nie może być ani za ciasna, ani za luźna. Musi pozostawiać swobodę ruchów.
W idealnej marynarce linia rękawów powinna znaleźć się dokładnie na ramionach. W marynarkach duże znaczenie ma ich wypełnienie,tzn. czy poduszki podnoszące linię ramion nie są zbyt grube lub zbyt delikatne.
Na plecach i ramionach nie powinny tworzyć się żadne marszczenia lub fałdy.
Rękaw marynarki mierzymy przy wyprostowanej ręce. Powinien on sięgać do przegubu nadgarstka.
Za odpowiednią długość klasycznej marynarki, przyjmuje się tą, która sięga połowy pośladków, bądź zakrywa ich większą część. W ostatnim czasie dominuje jednak trend na ekstremalnie krótkie marynarki. Jednak należy pamiętać, że nie są one uniwersalne, i nie na każdą okazję wypada taką włożyć.
Dobrze było by wybrać taki krój marynarki który byłby jak najbardziej uniwersalny i pasowałby na kilka okazji.
Różne tkaniny, są przypisane do poszczególnych pór roku, dlatego też, w okresie cieplejszym możemy sięgnąć po marynarkę z bawełny oraz lnu, zaś w okresie zimowym z grubszej wełny, tweedu, sztruksu.
Wybierając marynarkę uszytą z wysokiej jakości tkaniny mamy pewność, że nie będzie się pilingować, wybłyszczać, będzie odporna na zagniecenia, a jeśli nawet powstaną powinny bez problemu zostać usunięte parą.

Elementy wpływające na jakoś i wygląd:

Tkanina
Ważnym elementem jest by być świadomym z jakiego materiału jest wykonana idealna marynarka i nie należy tu też zapominać o podszewce.
Rodzaje podszewek:

poliestrowa (najbardziej popularna),
wiskozowa (najszlachetniejsza z podszewek),
szermeza (elastyczna, lejąca i jedwabista w dotyku),
acetanowa (najodporniejsza wśród podszewek ma gęsty splot, mocna i bardziej odporna na gniecenie od wiskozowej).

Myślę, że marynarki wełniane z dodatkiem np.: stretchu, elastanu oraz podszewki z wiskozy sprawdzą się najlepiej. Ponadto wykonana z wysokiej jakości materiału pozwoli cieszyć się użytkowaniem przez lata.
Dużą rolę na wygląd marynarki mają też między innymi brustasza, kieszenie, kieszeń biletowa, stebnowanie, ozdoba guzików, szlice.

Klapy marynarki
Wyróżniamy różne rodzaje klap: otwarte, zamknięte, szalowe
Ważne jest, aby dopasowywać klapy do długości ramienia, ponieważ każdy mężczyzna jest inaczej zbudowany.
Dzięki klapom można wyszczuplić lub poszerzyć optycznie sylwetkę. Ich wygląd wpływa na naszą posturę i charakter całego wyglądu.
Klapy marynarki powinny swobodnie opierać się na klatce piersiowej i nie załamywać się.
Do szerokości klap dobieramy odpowiedniej szerokości krawat.

Butonierka
To niewielki otwór na guzik umiejscowiony w lewej klapie marynarki.
Obecnie w otwór ten wkładamy pin bądź kwiatek w zależności od okazji.

Brustasza
Jest to zewnętrzna, górna kieszonka po lewej stronie marynarki. To miejsce, do którego wkładamy ozdobną poszetkę, którą możemy ułożyć w dowolny sposób.

Szlic
To rozcięcie z tyłu marynarki. Występują w wersji: pojedyncze lub podwójne.
Tylne cięcia nie powinny się rozchodzić. Jeśli tak się dzieje znaczy to, że marynarka jest za mała lub dobrana jest nieodpowiednia wersja.
Pojedyncze rozcięcie jest charakterystyczne dla nowoczesnych, sportowych marynarek, zaś marynarki z podwójną szlicą odpowiadają stylizacjom dziennym.

Kieszeń biletowa
Mniejsza kieszonka znajdująca się ponad jedną z kieszeni, w której kiedyś mężczyźni przechowywali bilety. Obecnie pełni funkcje jedynie dekoracyjne.

Kieszenie
Kieszenie najczęściej możemy spotkać cięte, proste z patką
Jest to jeden z ważniejszych elementów dekoracyjnych.

Styl zapinania
Marynarki jednorzędowe, na dwa guziki, zapinamy tylko na jeden z nich-górny, dolny zaś pozostaje rozpięty. Natomiast podczas siadania rozpinamy go.
Marynarki wyposażone w trzy guziki należy zapiąć na dwa górne albo jeden środkowy.
W przypadku marynarek dwurzędowych zasady są już inne. W dwurzędówce z dwoma guzikami można zapiąć wszystkie guziki, jak również pozostawić odpięty dolny. Co więcej mogą one pozostać zapięte nawet w pozycji siedzącej.

Guziki
Coraz rzadziej spotykamy marynarki w których guziki przy mankietach można odpiąć.
Takie rozwiązanie kiedyś było obowiązkowe i służyło swobodnemu dostępowi do mankietów koszuli, którą w dowolnym momencie można poprawić. W dzisiejszych czasach jest to możliwe głównie za sprawą szycia na miarę, natomiast guziki wszyte w rękawach dostępnych w większości sklepów z odzieżą męską, pełnią funkcję ozdobną.